Dechová cvičení a pomůcky

Dechová cvičení a pomůcky

Jak správně cvičit dech a co k tomu budete potřebovat? Připravili jsme si pro vás ukázky cviků a tipy na dechové trenažéry. O tom, proč je důležité správně dýchat a zapojit do toho celé tělo, si můžete více přečíst tady. A teď se zhluboka nadechněte a pojďme rovnou do praxe!

Příprava na dechová cvičení


Před cvičením je potřeba se pořádně protáhnout. To platí i pro dechová cvičení. Co můžete udělat pro to, aby váš den nenarušily bolesti zad ani obavy, kdy vás zradí dýchání?
Nejlepší je začít hned po probuzení. Zkuste jednoduchý cvik, který protáhne vaše odpočaté, ale ztuhlé svaly hrudníku a velké svaly zad. Nejúčinnější cviky jsou ty, při kterých otáčíte trup nebo hlavu na obě strany.

Obr 1.: Protáhnětesi svaly těla otáčením na obě strany

Obr 2.: Zároveňotáčejte hlavu do protisměru k otočení těla

Dechové trenažéry

Nádech a výdech, to je základ všech dechových cvičení. Jak ale poznáte, že dýcháte správně? Ať už vám dechová cvičení doporučil lékař, nebo si jen chcete zlepšit dechovou kondici, budou se vám hodit dechové trenažéry.

  • Nádechové trenažéry vásnaučí, jak se snadněji a rychleji nadechnout a zastavit dýchání na konci nádechu.
  • Výdechové trenažéry pomáhají navodit pomalý výdech a krátké zadržení dechu na konci.

Oba typy trenažérů vám dají okamžitou zpětnou vazbu, jak na tom jste. Doporučujeme používat jeden trenažér pro nádech a jeden pro výdech. A tady už jsou tipy na ty, které se nám osvědčily:

Obr. 3 CliniFlo – nádechový trenažér

CliniFlo má příjemný a názorný design, nádechy s tímtoaparátkem si snadno a rychle osvojíte. Trenažér sestavíte podle návodu.

Obr. 4 Acapella green (zelená) – výdechový trenažér

Acapella green je výdechový trenažér na principu výdechového odporu, který vytváří v dýchacích cestách jemné a příjemné vibrační chvění. I velmi nízký odpor přinutí svaly k většímu pracovnímu úsilí. Aktivně provedený výdech se postupně prodlužuje, je pomalý, navozuje celkově klidné, uvolněné dýchání a dech se při následném nádechu rozvine do celých plic.
Dechová cvičení s využitím trenažérů vedou k uvolněnému dýchání, mají antistresový účinek a pomáhají předcházet záchvatům ztíženého dýchání. Oceníte je také proto, že díky nim zdokonalíte inhalaci léků a zlepšíte tak jejich účinek.

Tento text jsme připravili ve spolupráci s:
doc. PaedDr. Libuše Smolíková, Ph.D.
respirační fyzioterapeut, mezinárodní lektor ACT/RFT

Zpět na tipy