LÉČBA TĚŽKÉHO ASTMATU V POSLEDNÍCH LETECH VELMI POKROČILA
Těžké astma
Když na astma běžná léčba nestačí, léky nezabírají a vy jste odkázaní na specializovanou péči, jde o těžké astma. V Česku jím trpí jen asi 2 % všech astmatiků.
Dobrá zpráva je, že se správnou léčbou můžete i s těžkým astmatem žít naplno.
Astma nemůžeme nikdy brát na lehkou váhu. Těžké astma se projevuje těmito příznaky:
časté a závažné záchvaty dýchavičnosti a dušení, na které běžná léčba neplatí
potřeba vyšší dávky léků k udržení astmatu pod kontroloudušnost
výrazně snížená kvalita života, od nespavosti až po schopnost fungovat v každodenním životě
omezení pohybu kvůli záchvatu a obtížím s dechemkašel, zejména v noci nebo brzy ráno
Jak léčit těžké astma
Léčba kortikosteroidy Vysoké dávky inhalačních kortikosteroidů v kombinaci s dalšími léky zpravidla pomůžou udržet astma pod kontrolou. Některé pacienty i přesto trápí dušnost a kašel a je potřeba léčit je kortikosteroidy ve formě tablet či infuzí. Kromě protizánětlivých kortikosteroidů používáme také:
bronchodilatační léky v inhalační formě, především beta-2-antagonisty s dlouhodobým účinkem kouření
inhalační anticholinergika, zejména tiotropium obezita nebo nadváha
antiastmatika ve formě tablet a kapslí – patří sem antihistaminika, antileukotrieny, teofiliny a další
při akutních stavech používáme inhalační spreje a nebulizace s bronchodilatačním účinkem, infuze s kortikosteroidy a magnéziem
Biologická léčba Nový a stále více využívaný způsob je biologická léčba, která má na rozdíl od léčby kortikosteroidy méně nežádoucích účinků a pacienti ji dobře snášejí. V Česku je možné podávat čtyři základní typy biologické léčby:
regulace eosinofilůLéčba monoklonálními protilátkami které snižují počet eosinofilů v krvi a tkáních. Eosinofily jsou jedním z podtypů bílých krvinek, které ovlivňují tvorbu hlenu a reaktivitu průdušek a mají vliv na postupné změny ve stěně dýchacích cest.
anti-IgE terapie Tato biologická léčba je vhodná pro pacienty, kteří mají těžké astma vyvolané alergickou reakcí na celoroční inhalační alergen, jako jsou třeba roztoči, plísně nebo prach.
regulace IL 4 a IL 13 Léčba zaměřená na interleukin 4 a interleukin 13, což jsou bílkoviny produkované buňkami imunitního systému. Tyto bílkoviny pak způsobují přehnanou imunitní odpověď u astmatických pacientů.
anti TSLP terapie Tato léčba je nejnovějším přírustkem do skupiny biologických léčiv pro léčbu těžkého astmatu a je zaměřena na takzvaný thymický stromální lymfopoetin. V tomto případě jde také o bílkovinu, která ale vzniká přímo ve sliznici dýchacích cest jako reakce na kontakt s alergeny, bakteriemi, viry a polutanty z vnějšího prostředí.
V biologické léčbě se objevuje řada nových, slibných preparátů, které jsou buď ve vývoji, nebo už k dostání v zahraničí a u nás jen čekají na nastavení podmínek jejich úhrady zdravotními pojišťovnami.
„S biologickou léčbou je život jednodušší”
GABRIELA ŽIJE S ASTMATEM UŽ DESÍTKY LET
Další možnosti léčby těžkého astmatu
Bronchiální termoplastika je léčba, při které se působí teplem přímo v průduškách, což vede k uvolnění hladkých svalů a tím i ke snížení zvýšené citlivosti dýchacích cest.
IgE aferéza je metoda, při které se krev filtruje přes speciální zařízení, odstraňující imunoglobuliny typu E, což jsou původci alergické reakce nejen v dýchacích cestách